Wszystkie organizacje zaangażowane są w projekty i każda z nich posiada krótszą lub dłuższą listę kosztownych niepowodzeń w ich realizacji. Przyczyn może być wiele ale najczęstszą z nich jest brak doświadczenia po stronie osób wyznaczonych do roli kierownika projektu. Typowym błędem jest powierzanie tej funkcji specjalistom w danej dziedzinie, którzy jednak nie posiadają ani odpowiednich umiejętności ani predyspozycji do koordynowania złożonych przedsięwzięć. Zarządzanie projektami to odrębna dziedzina wiedzy i sztuka.
Opisane poniżej usługi polegają na świadczeniu bieżącej pomocy konsultacyjnej w toku realizacji projektów lub powierzeniu obowiązku koordynowania projektu (w całości lub części) zewnętrznemu konsultantowi. Wsparcie konsultacyjne może być realizowane zasadniczo w trzech formach:
-
- instruktażowych szkoleń dla zespołów projektowych,
- metodycznego doradztwa w toku realizacji projektów,
- pełnego lub częściowego outsourcingu funkcji zarządzania projektami.
Oferowane usługi są adresowane do przedsiębiorstw, jednostek administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego oraz do organizacji typu non-profit. Podstawowa korzyść, jaką odnoszą organizacje decydujące się na podjęcie oferowanej współpracy, to redukcja ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia projektowego i strat z tego tytułu.
Zarządzanie projektami w biznesie i administracji
Jednym z głównych zadań kierownika projektu jest zarządzanie zespołem projektowym
i motywowanie go, aby zrealizował wszystko, co jest potrzebne w projekcie.
Sam proces i metodyki nie wystarczą, aby to osiągnąć. Kierownik projektu
zarządza przede wszystkim ludźmi.
Richard Newton
Współpraca w projektach
Konieczność zapewnienia profesjonalnego wsparcia w projektach wynika z potrzeby ochrony organizacji przed błędami skutkującymi stratami lub całkowitym niepowodzeniem w realizacji zamierzonego przedsięwzięcia. Zarządzanie projektami to samodzielna dziedzina wiedzy i sztuka, obejmująca sprawdzony w praktyce zbiór metod i umiejętności. Udział wysokiej klasy ekspertów w powiązanych z projektem specjalnościach jest konieczny, natomiast nagminnym błędem jest powierzanie im odpowiedzialności za organizowanie i koordynowanie przedsięwzięć projektowych. Bardzo często nie posiadają oni do tego ani odpowiedniej profesjonalnej wiedzy ani umiejętności i predyspozycji. Prowadzenie projektu należy powierzać przygotowanym do tego kierownikom projektów. | |
Zakres i formy wsparcia w projektachSzkolenia z zakresu zarządzania projektami Praktyczne wprowadzenie sponsorów projektów i zespołów projektowych w problematykę zarządzania projektem, a w szczególności zasad przygotowania koncepcji i planowania projektu, organizacji zespołów projektowych oraz wykonywania zadań i dokumentowania zagadnień projektowych. Wsparcie konsultacyjne w postępowaniach projektowych Polega na zapewnieniu bieżącego nadzoru nad metodyczną oraz merytoryczną prawidłowością postępowania projektowego. Świadczone jest na poziomie sponsora projektu, komitetu sterującego lub kierownika projektu. Celem jest zapewnie sprawnego przebiegu projektu, uzyskanie wymaganych parametrów jakościowych oraz minimalizacja ryzyk. Outsourcing zarządzania projektami Polega na powierzeniu konsultantowi obowiązków kierownika projektu bądź kierownika zespołu zadaniowego albo wykonaniu wskazanych zadań projektowych. Przekazanie odpowiedzialności może przybrać między innymi formę pełnomocnictwa rodzajowego, ustalającego zasady reprezentacji klienta w określonym zakresie (np. w negocjacjach z partnerami biznesowymi lub w postępowaniu przed organami regulacyjnymi). | Przyczyny niepowodzeń w projektachWszystkie organizacje posiadają listę kosztownych niepowodzeń w projektach.
|
Główną przyczyną niepowodzeń w projektach jest niedostateczne doprecyzowanie oczekiwań dotyczących produktów z projektu. | |
Warunki i formy współpracyNawiązanie współpracy w ramach oferowanych usług poprzedzone jest etapem analizowania potrzeb klienta, konkretyzowania celów oraz ustalania jej zakresu. Podstawą decyzji o nawiązaniu współpracy jest ocena specyfiki przedsięwzięcia oraz uwarunkowań jego realizacji. Współpraca w ramach wsparcia konsultacyjnego w projektach obejmuje następujące etapy:
Podstawowe formy prawne mogące stanowić podstawę nawiązania współpracy w projektach zostały przedstawione na stronie Współpraca. W projektach wdrożeniowych, których celem jest zakupienie i zaimplementowanie określonych rozwiązań technicznych, występują zazwyczaj trzy strony: kupujący, sprzedawca oraz konsultant. Rola konsultanta w tego typu projektach może być dwojakiego rodzaju: (1) może występować jako doradca lub kierownik projektu po stronie kupującego albo (2) jako doradca po stronie dostawcy. Jego rola w obu przypadkach polega na zapewnieniu efektywnej komunikacji między stronami oraz ułatwieniu implementacji systemów. |