Internet po polsku

Popularność Internetu rośnie z tygodnia na tydzień. Badania statystyczne prowadzone głównie w USA i Kanadzie wskazują, że codziennie przybywa kilkanaście tysięcy nowych użytkowników. Liczba stron domowych na World Wide Web podwaja się średnio co dwa tygodnie. Coraz bardziej popularne stają się również Voice-mail i Video-voice-mail. Pojawił się już INTRANET, czyli system komunikacyjny identyczny co do zasady z Internetem (World Wide Web), ale przeznaczony do wymiany informacji pomiędzy wydziałami wewnątrz dużych organizacji. Bez większego trudu odnajdziemy na Webie strony domowe korporacji, instytucji rządowych, bądź naszych ulubionych artystów. Bardzo łatwo odnajdziemy tam również informacje potrzebne do wykonania szkolnego projektu i niemal wszystko to, co tylko może nas interesować. 

Liczne zalety Internetu, jego taniość i dostępność sprawiają, że może on stać się niezwykle użytecznym narzędziem w naszym życiu prywatnym i zawodowym. Nie kwestionowaną pozycję ma już Internet w szkołach, urzędach oraz w świecie wielkiego i małego biznesu. Statystyka wskazuje, że większość użytkowników Internetu to osoby młode i wykształcone. Największym zainteresowaniem użytkowników sieci cieszy się World Wide Web (WWW) oraz poczta elektroniczna. WWW stał się w ostatnim czasie również popularnym narzędziem marketingowym i promocyjnym.

Sprzęt

Aby móc korzystać z dobrodziejstw Internetu, musimy mieć komputer. Może to być komputer dowolnego typu (IBM PC, Macintosh, Amiga), byle tylko był wyposażony w modem i odpowiednie oprogramowanie. Nie musi to być drogi komputer. Wystarczy, jeżeli jest to komputer osobisty (PC) zdolny do pracy z systemem operacyjnym MS Windows 3.1. Naturalnie dobry multimedialny komputer, wyposażony w szybki modem znacznie przyspieszy nasze internetowe podróże, ułatwi kopiowanie plików oraz znacznie rozszerzy skalę możliwości korzystania z tej globalnej sieci.

Ceny komputerów osobistych spadają z miesiąca na miesiąc. Zakup multimedialnego komputera osobistego z procesorem Pentium to wydatek już tylko około $1000-1500. W tej cenie powinniśmy otrzymać fax-modem o prędkości co najmniej 14400 bps, oraz system operacyjny Windows 95. Jeżeli stać nas na droższy sprzęt, to warto zaopatrzyć się w modem o prędkości przesyłania danych 28800 bps, rozszerzyć pamięć operacyjną (RAM) do 16-32 MB oraz kupić większy monitor (15-17”) o dobrej rozdzielczości (z plamką 0,26-0,28 mm).

Jeżeli myślimy o profesjonalnym wykorzystywaniu Internetu (np. w biznesie), wówczas powinniśmy rozważyć możliwość wykupienia szybkiego przyłącza telefonicznego typu ISDN, umożliwiającego przesyłanie danych z prędkością do 128000 bps. Kompletując komputerowy sprzęt należy pamiętać, że bardzo dużym udogodnieniem może być wyposażenie naszego laptopa w fax-modem typu PCMCIA. Taki modem zapewni nam swobodny dostęp do Internetu wszędzie tam, gdzie znajdziemy gniazdko telefoniczne.

Dostęp do Internetu

Najprostszym sposobem uzyskania dostępu do Internetu jest wykupienie internetowego serwisu u jednego z wielu internetowych usługodawców. Najpopularniejsi pośród nich to: America OnLine, Delphi Compuserve, Global Network Nawigator, Prodigy i Microsoft Network. Przedsiębiorstwa te świadczą swoje usługi na terenie całych Stanów Zjednoczonych, a także zagranicą. Internetowe łącza udostępniają również telekomunikacyjni operatorzy, tacy jak AT&T, MCI, Sprint oraz wielu mniejszych – takich jak Poland Net lub Dreamscape. Instalacja internetowego serwisu jest bardzo prosta. Wystarczy zadzwonić i poprosić o przesłanie instalacyjnej dyskietki lub dysku CD-ROM. Oprogramowanie instaluje się samo, bez szczególnego udziału użytkownika komputera. W końcowej fazie instalacji, komputer automatycznie łączy się z wybranym przez nas serwisem komputerowym i inicjuje nasze internetowe konto.

Koszty internetowego serwisu są zróżnicowane w zależności od rodzaju przyłącza oraz firmy, którą wybraliśmy. Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z komercyjnego serwisu oferowanego przez America OnLine lub Microsoft, wówczas skorzystamy z wielu technicznych udogodnień, upraszczających posługiwanie się Internetem. U mniejszych operatorów, zarządzanie internetowym serwisem wymagać będzie pewnego obycia z komputerem.  Tańsze serwisy te nie udostępniają wszystkich internetowych narzędzi i ograniczają swobodę korzystania z Internetu. Dobre komercyjne serwisy on-line są natomiast dosyć drogie. W cenie miesięcznego abonamentu w wysokości około $20, otrzymujemy prawo do ledwie kilku godzin korzystania z sieci. Za każda, rozpoczętą ponad ustalony limit, godzinę opłata wynosi dodatkowo około $3-5.

Dla tych, którzy zamierzają intensywnie korzystać z Internetu, najlepszą opcją dostępu do sieci będzie wykupienie przyłącza typu Shell account, lub SLIP/PPP. Przyłącze Shell account kosztuje około $20-25 miesięcznie i pozwala na nieograniczone w czasie korzystanie z Internetu. Oferuje ponadto bogatszy asortyment internetowych usług. Atrakcyjną cenowo ofertę dla wymagających użytkowników z Nowego Jorku ma firma Poland Net. O wszystkich szczegółach dotyczących konta Shell account możemy rozmawiać z Poland Net po polsku lub angielsku.

Polska prasa w Internecie

Przyłączenie komputera do Internetu otwiera fascynujące możliwości korzystania z ogromnej liczby źródeł informacji. Na WWW, albo poprzez subskrypcję elektronicznych serwisów informacyjnych via e-mail, możemy codziennie otrzymywać wiadomości o tym co dzieje się w świecie. Rosnąca konkurencja na internetowym rynku powoduje, że firmy dostarczające internetowe usługi dokładają starań, aby pozyskać dla siebie klientów. Wiele, spośród nich, oferuje możliwość bezpłatnego korzystania z serwisu, nawet do trzydziestu dni.

Amerykańscy usługodawcy starają się sprostać potrzebom i gustom amerykańskich użytkowników sieci. America OnLine, czy Microsoft Network udostępniają informacje dobrze zorganizowane tematycznie oraz ładnie opracowane graficznie. Niewiele jednak uwagi poświęcają Polsce. Polska jest jednak obecna w Internecie. Polskie i polonijne zasoby internetowe są całkiem spore. Aby je odnaleźć, musimy jednak zadać sobie nieco trudu. Dla ułatwienia, prezentuję poniżej wybór kilku polskich sieciowych domen, na które na warto zwrócić uwagę.

  • Polska Agencja Prasowa
  • Wirtualna Polska
  • WOW!
  • Gazeta Bankowa
  • BusinessWeek Polska
  • Rzeczpospolita
  • Życie Warszawy
  • Gazeta Wyborcza
  • Enter
  • The Warsaw Voice
    • http://www.pap.waw.pl
    • http://wp.cnt.pl
    • http://www.wow.pl
    • http://www.atm.com.pl/COM/GAZETA_BANKOWA/bankowa.html
    • http://www.hsn.com.pl/home/BWP
    • http://home.pol.pl/PL02/rzeczpospolita
    • http://www.vol.it/EDICOLA/ZYCIE
    • http://www.gazeta.pl
    • http://www.pol.pl/enter/index.htm
    • http://www.contact.waw.pl/voice

Przedstawione źródła są naturalnie tylko niewielką częścią polskiego Internetu. Oprócz polskiej prasy z łatwością odnajdziemy na WWW strony domowe polskich przedsiębiorstw, polskiego parlamentu, rządu, urzędów, szkół, uniwersytetów, a także wiele prywatnych stron domowych. Publiczny Internet jest młodą, dynamicznie zmieniającą się strukturą. Każdego dnia staje się bogatszy o wiele nowych domen, które na pewno warto odwiedzić.

Tomasz Domański

Dziennik Nowojorski, 1996


© Materiał chroniony prawem autorskim – wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie bez zgody autora jest zabronione.
W razie potrzeby, proszę o kontakt.