Sieć sieci, czyli co to jest Internet?

Internet jest największą światową siecią komputerową, która oplata wszystkie kontynenty i kraje, z nielicznymi wyjątkami w Afryce i Azji. Nazywany jest „siecią sieci” ponieważ łączy ze sobą około 20 000 lokalnych sieci uniwersyteckich i rządowych, a także należących do wielkich organizacji gospodarczych i osób prywatnych. Komputery pracujące w Internecie, to duże jednostki typu main-frame oraz tysiące komputerów osobistych. Szacuje się, że Internet łączy dziś około 1,7 miliona komputerów oraz około 120 milionów użytkowników. Tempo wzrostu liczby użytkowników Internetu ocenia się na około 15-16 tysięcy dziennie! 

Fenomen Internetu ujawnił się przed dwoma laty (1994), choć jego historia sięga początku lat sześćdziesiątych. Narodził się w ramach amerykańskiego projektu wojskowego, realizowanego przez Advanced Research Project Agency (ARPA) i wyewoluował z pierwszej tego typu sieci o nazwie ARPANet. Dziś jest dynamicznie rozwijającą się strukturą, wciąż poszukującą swojej ostatecznej formy organizacyjnej.

Internet jest własnością całej ludzkości – nie należy do nikogo. Nie istnieje żadna globalna organizacja, która miałaby wyłączne prawa do całej sieci. Jej poszczególne fragmenty zarządzane są przez poszczególne państwa. W Polsce, wyłączne prawa do Internetu ma Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), będący monopolistycznym administratorem rozległej krajowej sieci komputerowej, zintegrowanej z sieciami międzynarodowymi. NASK udostępnia Internet polskim uczelniom, urzędom państwowym oraz instytucjom i osobom prywatnym.

Ogólną liczbę użytkowników polskiego Internetu szacuje się na około 50 000 i około 8 000 komputerów. Dostęp do Internetu nie jest już w naszym kraju problemem. W każdym większym mieście można wykupić niedrogi miesięczny abonament (25-50 zł), w jednym z komercyjnych serwisów internetowych. Można także korzystać z bezpłatnego połączenia z Internetem, jakie oferuje swoim klientom Telekomunikacja Polska S.A.

Przyłączanie użytkowników Internetu z pośrednictwem sieci PSTN i dostawców usług internetowych

 

Komunikacja

Internet otwiera nowe atrakcyjne możliwości komunikacji, a także edukacji, rozrywki i prowadzenia biznesu. Mając dostęp do komputera osobistego (IBM PC, Macintosh, Atari, Commodore Amiga – typ nie jest ważny) wyposażonego w modem, można łączyć się z Internetem dziesiątki razy dziennie. Bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń możemy błyskawicznie wymieniać informacje z całym światem, nie wychodząc z domu. To rewolucyjna zmiana technologiczna oferująca możliwości, o jakich jeszcze niedawno można było tylko fantazjować.

Poczta elektroniczna 

Poczta elektroniczną to jedna z najbardziej użytecznych usług sieciowych. Pozwala błyskawicznie przesyłać informacje do najbardziej odległych zakątków świata – nawet tam, gdzie nie działają telefony i faksy. Do wysyłania elektronicznej korespondencji nie potrzeba ani znaczka pocztowego, ani koperty, ani żadnych innych czynności, poza wpisaniem elektronicznego adresu i treści korespondencji w odpowiednich polach pocztowego formularza. Adresat otrzymuje elektroniczny list w ciągu jednej lub kilku sekund od chwili wysłania. W wyjątkowych sytuacjach, doręczenie przesyłki może opóźnić się do kilkunastu, lub kilkudziesięciu minut. Elektroniczna korespondencja nic nie kosztuje – bez względu na długość tekstu i wielkość załączonych plików.

Ważna cechą poczty elektronicznej jest możliwość przekazywania dowolnego typu plików komputerowych (dokumenty tekstowe, grafikę, audio, video, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, programy komputerowe itp.). Poczta elektroniczna może stać się użytecznym narzędziem w każdej instytucji, której zależy na sprawnym komunikowaniu się wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Serwis e-mail umożliwia ponadto wysyłanie elektronicznej korespondencji do wielu adresatów jednocześnie. Służą do tego tzw. listy dystrybucyjne, czyli zbiory elektronicznych adresów, zgromadzonych pod wspólną nazwą. Wystarczy podać nazwę takiego zbioru (listy dystrybucyjnej), a automat pocztowy zajmie się rozesłaniem korespondencji do każdego adresata z listy osobno. To wyjątkowo użyteczna i prosta w obsłudze funkcja.

Korzystając z E-mail możemy codziennie otrzymywać bieżące informacje o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. Istnieje ogromna liczba bezpłatnych serwisów informacyjnych. Wystarczy wysłać krótką informację pod wskazany sieciowy adres, by codziennie otrzymywać email z zestawem najnowszych wiadomości. Subskrybować można nie tylko elektroniczną prasę, ale również biuletyny informacyjne, zawierające oferty kupna-sprzedaży, propozycje współpracy, oferty pracy, rozmaite ogłoszenia itp.

Talk 

Korzystając z tego sieciowego serwisu, możemy nawiązać bezpośrednią łączność z komputerem osoby znajdującej się na drugim końcu świata i prowadzić z nią pisemną konwersację. Działa to jak telefon, z tą jednak różnicą, że zamiast słuchawki używamy klawiatury i monitora. W czasie łączności z pomocą funkcji  Talk, ekran komputera dzieli się na dwie połowy. Na jednej z nich wpisujemy to, co chcemy powiedzieć naszemu rozmówcy, a na drugiej pojawia się to, co on pisze do nas. Naturalnie, bardzo przydatna jest w tej sytuacji pewna biegłość w posługiwaniu się klawiaturą. Korzystanie z usługi Talk jest także bezpłatne.

Szybko postępujący wzrost wydajności komputerów osobistych oraz wyposażenie ich w funkcje multimedialne, umożliwiły zestawianie połączeń głosowych oraz połączeń wideo przez Internet. Można zatem przypuszczać, że Talk w niedługim czasie wyjdzie z użycia i zastąpią go połączenia wideo-konferencyjne. Możliwość korzystania z transmisji wideo uzależniona jest od  przepustowości w internetowych łączu. Nie wszystkie łącza na to pozwalają.

IRC 

Usługa sieciowa IRC (Internet Relay Chat) działa podobnie do Talk, z tą jednak różnicą, że umożliwia prowadzenie jednoczesnej konwersacji wielu osobom. Działa na podobnej zasadzie, jak CB Radio (Citizen Band Radio). Korzystając z tego serwisu, włączamy się na odpowiedni kanał łączności by uczestniczyć w toczących się na tym kanale dyskusjach. Kanały są wielojęzyczne, ponieważ wielojęzyczna jest społeczność Internetu. Na kanale #Polska rozmawia się oczywiście po polsku. IRC jest znakomitym sposobem nawiązywania nowych znajomości oraz poszukiwania interesujących nas kontaktów. Można też sobie „poIRCować” dla samej tylko przyjemności.

World Wide Web 

World Wide Web (WWW), czyli “rozległa światowa pajęczyna”, to chyba najciekawsza i najpopularniejsza część Internetu. Zawiera wiele internetowych domen, udostępniających ogromne ilości informacji. WWW jest próbą zorganizowania wszystkich internetowych zasobów w system połączonych ze sobą dokumentów, nazywanych stronami domowymi (Home pages). Najpopularniejsze przeglądarki do eksploracji WWW to Microsoft Explorer 3.0 oraz Netscape 3.0. Dzięki tym przeglądarkom, podróże po WWW można odbywać w przyjaznym trybie graficznym. Netscape 3.01 Gold posiada wbudowany edytor do  projektowania i publikowania własnych stron domowych.

Szczególną właściwością internetowych stron jest to, że niektóre ich elementy (tekst lub grafika) są połączone odnośnikami z innymi stronami domowymi w sieci WWW. Dzięki tym połączeniom w kilka sekund można przenieść się z jednej domeny internetowej do innej. Internetowe odnośniki (links), to tzw. hypertext, czyli kluczowe słowa, pod które podpięte są odpowiednie adresy internetowe. Podróże po WWW są zatem podróżami po hyper-tekstowych dokumentach, które prowadzą od jednego sieciowego serwera do następnego. Przy pewnej wprawie, odnalezienie poszukiwanej informacji zajmuje tylko kilka chwil. Można uzależnić się od WWW…

Biznes

Miałem okazję przyglądać się kalifornijskiej firmie, która prowadzi działalność produkcyjną, wykorzystując obrabiarki sterowane numerycznie (CNC). Firma koncentruje się na jednostkowej i małoseryjnej produkcji precyzyjnych detali z metalu, wymagających złożonego opracowania technologicznego. Zatrudniając około 60 osób, dobrze radzi sobie w warunkach wysokiej konkurencji, świadcząc usługi dla wymagającego przemysłu elektronicznego.

Stały wzrost firmy oraz Internet, pozwalają myśleć jej właścicielowi – Polakowi – o rozszerzeniu działalności w Azji oraz w Polsce. Dzięki możliwości błyskawicznego przesyłania plików komputerowych, firma mająca swoją centrale w Kalifornii może planować i kontrolować produkcję w innych rejonach świata. Obrabiarki sterowane numerycznie, to maszyny pracujące pod nadzorem programu komputerowego. Proces technologiczny jest następujący: technolodzy-programiści piszą program potrzebny do wykonania zamówionego detalu, następnie przesyłają go kablem z komputera do maszyny, a operator maszyny przyciska odpowiedni guzik i czuwa nad tym, aby maszyna wykonała detal, zgodnie z dyspozycjami zapisanymi w programie. Pliki z programem dla maszyny można przesyłać przez Internet, dzięki czemu obrabiarki CNC w odległych lokalizacjach mogą pracować pod nadzorem programów pisanych przez doświadczonych kalifornijskich programistów. Zamówienia pozyskiwane w rejonie Silicon Valley mogą być błyskawicznie realizowane w Polsce i innych rejonach świata.

Internet jest zdolny do pokonywania geograficznych ograniczeń oraz do kreowania nowych modeli biznesowych w wielu branżach. Warsztat produkcyjny może być lokowany tam, gdzie jest tania siła robocza i surowce, zaś zamówienia pozyskiwane tam, gdzie usługa jest w najlepszej cenie. Po internetowych łączach można błyskawicznie przesyłać korespondencję, rysunki techniczne, sprawozdania finansowe oraz bieżące operacyjne dyspozycje.

Koszty

Koszt telefonicznego połączenia z Internetem (pojedynczej sesji łączności) jest identyczny z kosztem lokalnej rozmowy telefonicznej. Płaci się tylko za połączenie z internetowym serwerem, na którym ulokowane jest nasze internetowe konto. Numer telefonu do połączeń z Internetem udostępniany przez Telekomunikację Polską S.A. (020 2122) osiągalny jest z dowolnego zakątka Polski. Ceny miesięcznego abonamentu u dostawcy internetowych usług (tzw. hosting), zależą od zakresu świadczonej usługi. Abonament internetowy w USA kosztuje około $ 25 miesięcznie. Najpopularniejsze obecnie amerykańskie serwisy internetowe to: America OnLine, CompuServe, Prodigy, MCI Net, GNN i MSN.

Internet jest tańszy i bardziej użyteczny niż faks czy telefon. W warunkach niedowładu polskich systemów telekomunikacyjnych, oferuje wyjątkowo atrakcyjną alternatywę. To także potężne narzędzie do prowadzenia działalności promocyjnej, marketingowej oraz optymalizowania kosztów działalności. Wiele międzynarodowych firm wykorzystuje powszechnie dostępny Internet jako szkielet swojej struktury organizacyjnej. Wiele firm ocaliło swoje istnienie dzięki umiejętnemu wykorzystaniu tej przełomowej technologii.

Opisane przykłady są zaledwie okruchem ogromnych możliwości, jakie oferuje Internet. Powinniśmy uświadomić sobie, że Internet nie jest zwykłą nowinką techniczną, ale technologią, która wyznacza początek nowej ery w historii ludzkości. Rozwija się w Stanach Zjednoczonych w oszałamiającym tempie. Konkurencja firm dostarczających atrakcyjne internetowe serwisy rośnie z miesiąca na miesiąc. Polski Internet rozwija się także bardzo szybko, jakkolwiek z oczywistych względów, nie jest jeszcze tak rozpowszechniony, jak w innych zachodnich krajach.

Tomasz Domański
Dziennik Nowojorski, Nowy Jork, 1996


© Materiał chroniony prawem autorskim – wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie bez zgody autora jest zabronione.
W razie potrzeby, proszę o kontakt.